Gyakori farokkergetés, kényszeres nyalakodás: a kutya mentális betegségének 11 tipikus tünete
Ferenczi Deborah, 2022. augusztus 14 - Képek: Getty Images Hungary
A mentális betegségekkel kapcsolatos megbélyegzés kezd enyhülni, a kezelések is egyre elérhetőbbé váltak. Ez nem meglepő, mivel az Egyesült Államokban minden ötödik felnőttet érint a mentális betegség valamely problémája. Ami még ennél is meglepőbb, hogy a kutyák esetében is előfordulnak olyan betegségek, mint az OCD, a depresszió és a szorongás.
Az Emory Egyetem tudósai által 2013-ban végzett tanulmány kimutatta, hogy a kutyák agya feltűnően hasonlít az emberéhez – különösen, ha érzelmekről van szó. Az emberekhez hasonlóan a szorongásos vagy depressziós állapotokban szenvedő ebek is károsíthatják magukat, és súlyosan árthatnak az általános egészségi állapotuknak is.
Hogyan jelzi a kutya, ha mentális problémái vannak?
Sajnos a kutyák nem tudják pontosan meghatározni azt, ha szomorúak vagy éppen szoronganak. Mindazonáltal a szorongás fizikai jelei általánosságban megfigyelhetőek esetükben. Fontos tudni, hogy ezek a pszichés zavarok meglehetősen komoly hatással vannak az ebekre, sőt Nancy Dreschel, a Pennsylvaniai Állami Pszichológiai Egyetem Állattudományi Tanszékének munkatársa szerint annál rövidebb az élettartama az állatnak, minél inkább szorong vagy stresszel.
A kutya mentális betegségének tünetei
Természetesen minden mentális zavar valamelyest eltér a többitől, azonban összegyűjtöttük azokat a jeleket, melyek a leginkább arra utalhatnak, hogy valamilyen probléma áll a háttérben.
- gyakori remegés
- elrejtőzés, vagy szökési kísérlet
- kényszeres önápolás
- önkárosítás
- rendszeres hasmenés vagy hányás
- kedvtelenség, csökkentett aktivitás
- pusztító viselkedés
- étvágytalanság – drasztikus fogyás
- letargia vagy több alvás
- kevesebb szociális interakció
- hirtelen és drasztikus viselkedési változások
A fenti tünetek mind arra utalnak, hogy a kutyus nagyon komoly mentális zavarokon megy keresztül. Amennyiben ezt tapasztalod, feltétlen és mihamarabb fordulj állatorvoshoz.
A kutyák mentális betegségeinek okai
A jelentős változások az életben (például depresszió alakulhat ki, ha bővült a család és a babát hazahozták), betegségek (egyes kisállat-tulajdonosok műtét utáni depresszióról számolnak be) és a genetika mind hatással vannak a mentális egészségi rendellenességekre, és hozzájárulnak azok kialakulásához. Fontos ebben az esetben, hogy felmérd kutyusod környezetét, hogy megtudd, mi okozhat neki ilyen jelentős stresszt.
Hogyan kell kezelni a mentális egészségi zavarokat kutyák esetében?
Fokozott odafigyelést, türelmet igényel. Az alábbiakban bemutatunk néhány módszert, ami segíthet:
Mentális stimuláció
A nem aktív életmód szorongáshoz és depresszióhoz vezethet a kutyák esetében, ami hosszútávon romboló viselkedést okozhat. Ha időt szakítasz a kedvenced edzésére és mentális stimulációt biztosítasz számára napi rendszerességgel, az segíthet megelőzni, illetve kezelni is a problémát.
Masszázs és testtudatosság
Egy gyengéd masszázs segíthet megnyugtatni a szorongó kutyát. Emellett az állatok jól reagálnak a testtudatos gyakorlatokra, illetve az erősítő edzésekre is. Ezek abban segítenek, hogy magabiztosabban érezzék magukat, és tudatában legyenek testüknek, tetteiknek.
Állatorvos által felírt gyógyszerek
Alapvetően sok mentális egészségi állapotot a kutya mögöttes fizikai fájdalma okoz. Ebben az esetben a tulajdonosok fontolóra vehetik a fájdalomcsillapítás egy formáját, ami kizárólag állatorvos által felírt gyógyszerek segítségével lehetséges. Emellett ne feledkezz meg a rendszeres orvosi vizsgálatokról sem.
Engedd, hogy azt csinálja, amit szeret
Érdemes kedvencednek teret adni azokra a tevékenységekre, amiket igazán szeret. Ezek ugyanis beindítják a boldogsághormonok termelését, stimulálni fogják az agyát, és segíteni fognak neki abban, hogy legyőzze a problémáit.
- betegség jelei
- betegség tünetei
- kutya masszázs
- kutya mentális egészség
- kutya viselkedése
- mentális egészség
- mentális probléma
- mentális stimuláció
- remeg a kutya