11 jel, amiből biztosan tudod, hogy hiányzol a kutyának
2024. január 12 - Képek: Getty Images Hungary
2024. január 12 - Képek: Getty Images Hungary
Ha így viselkedik a kutyád, amikor elmész, vagy amikor hazaérsz, szinte biztosra veheted, hogy tényleg hiányzol neki.
Sok eb rosszul viseli a gazdi hiányát, ami különféle módokon nyilvánulhat meg. Annak, hogy hiányzol a kutyának, lehetnek egyértelmű és kevésbé egyértelmű jelei is. Ezért is fontos, hogy megértsd kedvenced viselkedését, hiszen így lehetőséged nyílik segíteni neki.
A kutyákat rengeteg pozitív asszociáció köti gazdijukhoz. De hiányukat nem úgy élik meg, ahogy az emberek. Ahelyett, hogy vágynának utánuk, inkább csak észreveszik a hiányukat, majd visszatérésükkor a boldogság jeleit mutatják. Íme, 11 jel, ami arra utal, hogy a kutyád is így érez.
A kutyáknál a zoomies néven ismert energiakitörés a visszatérés örömének és az elfojtott energiák felszabadulásának a jele is lehet. Namita DigheShetty kutyaviselkedési szakértő szerint a kutyák azonnal reagálnak arra, amikor meglátják az általuk szeretett személyt.
Ez kicsit olyan, mint egy barát, aki nem keres túl gyakran, de minden alkalommal, amikor újra találkoztok, ugyanott folytatjátok.
Ez a két megnyilvánulás izgatottságra utal, amit a visszatérésed vált ki. Hasonló jelentése lehet annak is, ha a kutyád felugrál rád. A szakértő megjegyezte, azok a kutyák, akik inkább játékot visznek gazdijuknak, gyakran azért teszik, mert megtanították nekik, hogy ne ugráljanak fel rá és ne nyalják össze.
Egy 2015-es tanulmány során a kutatók MRI segítségével vizsgálták, hogyan reagál a kutya, amikor megérzi egy ismerős ember szagát. Így sikerült megfigyelniük, hogy ilyenkor a jutalmakhoz és a pozitív asszociációkhoz kapcsolódó területek aktiválódnak az agyában.
Ez arra motiválhatja kedvencedet, hogy amikor nem vagy otthon, keressen valamit, amin érzi a szagodat.
Az ajtó mellett várakozó kutya emberi szemmel szomorú képet fest, de a kutyavilágban egészen más a helyzet. Egyes, türelmesebb kutyák jutalomnak tekintik a gazdi hazatérést, míg mások inkább csak finom falatokban reménykednek. Annak ellenére, hogy nem ugyanúgy érzékelik az időt, ha fix nap rutinod van, nagyjából tudják, mikor érsz haza. Ebből a cikkünkből az is kiderül, mi árulja el kedvencednek, hogy már itt az ideje az érkezésednek.
Az ásítás, a kapirgálás, a szájnyalogatás és a remegés stresszre utal. „Ha kutyád ilyen jeleket mutat, amikor elmész, azt üzenheti vele, hogy rosszul érinti” – mondja Brie Blakeman kutyaviselkedési szakértő.
A kutyák a testi kontaktuson keresztül próbálják felhívni magukra a figyelmet, vagy azzal egyszerűen csak vigaszt keresnek. Ha kedvenced megpróbál felmászni rád, lehet, hogy neki az ölelés a szeretetnyelve. Ez esetben mindig szánj időt egy ölelésre, amikor elindulsz vagy hazaérsz, hogy megmutasd, mennyire fontos neked.
Egy tanulmány kimutatta, hogy egyes kutyák nyugodtabbak voltak, amikor gazdijuk megsimogatta őket, mielőtt elhagyta a lakást.
„Tekintettel arra, hogy mit tudunk a kutyákról, mint társas lényekről, jogos azt feltételezni, hogy ha egyedül maradnak, vagy elszigetelődnek, szeretnének újra találkozni kedvenc embereikkel” – mondja Jenny Efimova kutyakiképző.
Ha tehát hazaérsz, kedvenced valószínűleg tudni akarja, mi tervezel. Étel jön, séta, vagy játék? A kutyád azért követhet, hogy kiderítse.
Ha egy kutya nem eszik, amíg a család távol van, az annak a kifejeződése is lehet, hogy megviseli őt szeretteinek hiánya. Hasonló reakciókat válthatnak ki a családban bekövetkező változások is (mint a halál, a válás és a költözés).
Ha kutya a távollétedben szökni próbál, elképzelhető, hogy csak vigaszt keres (vagy téged). Amennyiben ez többször is előfordul, érdemes lehet gondoskodnod valamilyen távfelügyeleti megoldásról (és persze lezárnod minden kijutási pontot).
A sok nyafogással vagy a sírással a kutya vélhetően azt akarja elérni, hogy visszatérj (vagy ne menj el). Ha azonban megteszed ezt, azzal csak megerősíted a viselkedését. Ilyen esetben akár szeparációs szorongásról is szó lehet, amit megfelelően kell kezelni.
Az alvás nagyon pihentető tevékenység a kutyák számára. Egyesek azt hiszik, hogy összefügg az unalommal vagy a szomorúsággal, de ha kedvenced így cselekszik, valószínűbb, hogy csak boldogan várja, hogy hazaérj.
Ha távozásod előtt gondoskodsz kutyád igényeiről, az már önmagában is segíthet neki, hogy egy kicsit jobban érezze magát. Ennek a következők a lépései:
Ettől csökkenhet az unalom, a destruktív viselkedés és a szorongás érzése. Sokat számíthat a tudatos tervezés és a napi rutin tartása is, ami felkészítheti a kutyát az egyedül töltött időre.
Még akkor is, ha otthonról dolgozol, meg kell tanítanod a kutyádnak, hogyan legyen egyedül. Ezt érdemes fokozatosan, több lépésben megtenni, úgy hogy mindig egy kicsivel többet hagyod magára.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek