hirdetés

Nem is hinnéd, mitől függ a kutyák időérzéke

Mádi-Krezinger Cintia

2023. október 25 - Képek: Getty Images Hungary

Gazdiként biztosan te is észrevetted már, hogy a kedvenced valahogy tudja, mennyi az idő. A táljához ül, ha ideje enni, izgatottá válik, amikor közeleg a közös séta ideje, vagy már az ajtóban vár, amikor hazaérsz. Nos, a kutyának valóban van időérzéke, de teljesen másképp működik, mint az embereké.

hirdetés

Honnan tudja, mennyi az idő?

A kutyáknak valójában fogalmuk sincsen, mi a pontos idő. Nem tudják, hogy reggel 8 óra van, de azt igen, hogy az az idő van, amikor éhesek és jön a reggeli. Az ebek ugyanis az idő múlását a testükben végbemenő változások alapján (például kiürült a pocak), és még inkább a szaglásukkal érzékelik.

A kutyák az időt, mint események folyamatos sorozatát értelmezik, melyet a testük és a környezet változásai jelölnek. Észlelik a reggelt, mint a sötétből világosságba való átmenetet, de az is jelzésértékű a számukra, hogy éhesek és a gazdi is ébredezik.

A cirkadián ritmus („napi biológiai óra”; egy olyan, nagyjából 24 órás ciklus, ami az élőlények biokémiai, fiziológiai folyamataiban vagy viselkedésében lép fel) kulcsfontosságú a kutyák időérzéke terén. A testben bekövetkező fiziológiai változások segítik a kutyákat abban, hogy észrevegyék, mikor ébredjenek, aludjanak, egyenek, menjenek wc-re vagy mozogjanak.

Mi a szagmemória?

Köztudott tény, hogy a kutyák kiváló szaglással rendelkeznek. Olyannyira, hogy szaglással képesek az idő múlását is érzékelni a környezetükben lévő illatok intenzitásán keresztül. Erről Alexandra Horowitz etológus irt bővebben A kutya szerint a világ című könyvében.

Például, az illatod akkor a legerősebb, amikor reggel felébredsz, hiszen egész éjszaka otthon voltál. Miután elindulsz dolgozni, az illatod elkezd gyengülni, és egészen addig halványul, amíg haza nem érsz. A kedvenced pedig megjegyzi, hogy mi az az illatintenzitás, amikor számíthat a hazaérkezésedre. Ezért történhet meg, hogy a kutyád már az ajtóban toporog, hogy mikor érsz már haza: elérte azt az alacsony intenzitást az illatod, amikor meg szoktál érkezni.

Egy illat emellett információt adhat a kutyának a jövőről és a múltról. Egy gyengébb, alacsonyabban terjengő illat jelezhet egy olyan kutyát, aki nemrég haladt el. A kedvenced ugyan nem fogja tudni, hogy hány perccel ezelőtt járt arra a másik állat, de érzékeli, hogy korábban történt. Hasonlóképpen, ha egy illat egyre erősödik, akkor az eb tudja, hogy nemsoká találkozik egy másik négylábúval. Itt sem tudná megmondani, mennyi idő múlva éri utol a másikat, de érzékeli, hogy hamarosan.

A gazda bekavarhat

Mivel a kutyák időérzéke főleg a körülöttük lévő illatokon és eseményeken alapul, a gazdik megváltoztathatják ezt azzal, ha módosítanak a napi rutinon. Például lehet, hogy hétvégén később érkezik a reggeli vagy a szokásos séta helyett autókázás következik. A legtöbb kutya könnyen alkalmazkodik ezekhez a változásokhoz, ám ha kedvenced hajlamos a szorongásra, a megszokott időbeosztás és rutin folyamatos megzavarása nehéz lehet a számára, és további problémákhoz vezethet.

időérzékelés kutya időérzéke napirend

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink