hirdetés

A 7 koreai kutyafajta – igazi ritkaságok is vannak köztük

Mádi-Krezinger Cintia

2024. február 3 - Képek: Getty Images Hungary

A koreai kutyafajtákra gondolva a legtöbb embernek a jindo jut eszébe. Pedig több más lenyűgöző fajta származik az országból – többükről talán még soha nem is hallottál.

hirdetés

Furcsa kettősség bontakozik ki a felsorolásból, hisz a listán szereplő 7 koreai kutyafajta közül van, amelyiket kifejezetten a húsáért tenyésztették, míg más fajtákat nemzeti kincsként tartanak számon.

Koreai masztiff

A koreai masztiff, más néven koreai dosa vagy Mee Kyun Dosa, a legnagyobb Koreából származó kutyafajta. Egy hím akár a 84 kilogrammos súlyt is elérheti, így igen tekintélyt parancsoló a megjelenése. Azonban a többi masztiffal ellentétben a koreai dosa egy édes természetű kutya, akit társasági ebként és kiállítási kutyaként tenyésztenek.

A koreai masztiff eredete az 1800-as évek végére vezethető vissza, de a kialakulását illetően nincs egyetértés. Valószínű, hogy az Európából származó munkakutyák keresztezésével jöhetett létre – a legelterjedtebb nézet szerint a japán tosa inut keresztezték a nápolyi masztiffal és a bordeaux-i doggal.

Érdekességek

  • A koreai masztiff a tosa inu távoli unokatestvére.
  • Eredetileg kizárólag a megjelenés és a temperamentum alapján tenyésztették őket, ezért annyira alkalmasak kiállítási kutyáknak.
  • A legdrágább kutya, amelyet valaha Indiába importáltak, egy koreai masztiff volt: átszámítva kb. 42,8 millió forintba került.
  • A dosa tartásának legnehezebb része a tanítás, bár nem azért, mert buta kutyák lennének. Az ok az, hogy hajlamosak megpróbálni felvenni a falkavezér szerepét, mivel ösztönösen keresik a falkahierarchiát.

Sapsali

A sapsali az egyik legcsaládcentrikusabb kutyafajta Koreából. Őshonos fajta, ami leginkább hosszú és bozontos szőrzete miatt ismert. A helyiek gyakran „oroszlánkutyáknak” nevezik, mivel a bundája olyan, mintha oroszlánkölyök lenne.

A sapsali Koreában nagyra értékelt kutyafajta. 1992-ben a kormány a fajtát az ország Nemzeti Kincsének nyilvánította. Ennek ellenére a sapsalit még mindig nem ismeri el egyetlen nagyobb nemzetközi klub sem.

Érdekességek

  • Miután a japánok lemészárolták a sapsalikat (katonáiknak készítettek belőlük kabátokat), a fajtát 8 megmaradt kutyával élesztették újra.
  • A hiedelem szerint a sapsali kutyák képesek elűzni a gonosz szellemeket és lelkeket.
  • A sapsali híres arról, hogy rendkívül barátságos az emberekkel és az állatokkal egyaránt. Emiatt nem a legideálisabb házőrző – egy betörővel is csak összebarátkozna.

Nureongi

A nureongi, más néven a koreai sárga spicc, egy őshonos koreai fajta. Sajnálatos módon a ez volt a legnépszerűbb fajta, amelyet az országban étkezési céllal tenyésztettek. Az idén életbe lépett tilalomnak köszönhetően azonban a fajta új életet kaphat.

Érdekességek

  • A Nureongi az egyetlen őshonos fajta Koreában, ráadásul a legrégebbi is – az első feljegyzések az első századból származnak.
  • A fajtát mindig is a húsáért tenyésztették, aktivisták azonban dolgoznak azért, hogy a helyiek háziállatként is befogadják ezeket a kutyákat.

Jindo

A jindo a legnépszerűbb koreai kutya és az ország hivatalos fajtája. A Jindo-szigetről származik, és eredetileg egy nagyon ügyes vadászkutya volt, amelyet a hűség és bátorság jellemez. Az elmúlt évtizedekben azonban kiváló családi- és őrkutyává vált.

Érdekességek

  • A fajtát Korea 53. Nemzeti Kincsének nyilvánították.
  • A 1988-as szöuli olimpiai játékokon több mint száz Jindo kutya vett részt az ünnepélyes megnyitón.
  • A Jindo kutyák félnek a víztől; nem mennek bele patakokba sem, és a legtöbben nem hajlandóak esőben sétálni.
  • Rendkívül intelligens fajta; sok gazdi állítja, hogy a kutyájuk képes összetetten gondolkodni és tanul a hibákból és tapasztalatokból.

Donggyeongi

A donggyeongi kutya egy ritka fajta, amely rövid farkáról ismert. Nevét a városról kapta, ahonnan származik: Gyeongju.

Egy időben a donggyeongi viszonylag népszerű volt, és a helyiek nagy erőfeszítéseket tettek azért, hogy megőrizzék a fajtát. A megszálló japánok azonban sajnos lemészárolták a legtöbbjüket. Tették ezt azért, mert úgy vélték, hogy a donggyeongy túlságosan hasonlít a japán Komainura (oroszlán formájú mitikus szörnyek), és ezt sértésnek vették.

A fajta a japánok távozása után sem kapott jobb sorsot. Rövid farkát ekkor már deformitásnak tekintették, és úgy tartották, hogy balszerencsét hoz. A helyiek így már nem akarták ezeket a kutyákat.

Érdekességek

  • A donggyeongi azon kevés kutyák közé tartozik, amelyek rövid farokkal születnek.
  • A koreaiak úgy vélték, hogy a rövid farok balszerencsét hoz; ez nagyban hátráltatta a fajta túlélését.
  • Amikor a donggyeongi 2012-ben nemzeti kincsé vált, Dél-Koreában mindössze 460 egyed élt.
  • A fajta olyan ritka, hogy nincs sok információ a kutyák temperamentumáról. A gazdik elmondása szerint azonban remek társak.

Pungsan

A pungsan az egyetlen fajta a listán, amely Észak-Koreából származik. A mai napig viszonylag ritka kutyafajtának számít, és leginkább Észak-Koreában és Kína északi részein található. Mivel nagyon kevés külföldi látogatott Észak-Koreába, kevés információ áll rendelkezésre ezekről a kutyákról.

Érdekességek

  • A történelem során Észak-Korea vezetője többször ajándékozott ilyen kutyákat más nemzeteknek békülési ajándékként.
  • Sokan úgy vélik, hogy a pungsan az Kaema-fennsík erdőiben élő farkasok és kutyák párzásának eredménye.
  • A helyi folklór úgy tartja, hogy egy pungsan kutya legyőzött egy szibériai tigrist.

Jeju

A fajtát a dél-koreai partoktól délre fekvő Jeju-szigetről nevezték el, ahol eredetileg tenyésztették. Sok tulajdonságban hasonlít a jindóra, az egyik fő különbség a jeju széles és hegyes homloka.

Ez a fajta talán a legritkább: 2010-ben mindössze 69 fajtatiszta példányt tartottak számon. Egy időben a kihalás szélén álltak, mivel a nureongi mellett ezeket a kutyákat is szívesen fogyasztották, és a japán megszállók sem kímélték őket. Ám egy tenyésztési kampány visszahozta a fajtát a sírból.

Érdekességek

  • A kutyafajtát 1986-ban a Jeju-szigeten talált 3 egyed segítségével „támasztották fel”.
  • Úgy vélik, hogy ez a kutyafajta több mint 3000 évvel ezelőtt került a Jeju-szigetre. Azonban a történészek nem biztosak abban, hogy valójában hogyan jutottak oda.
  • Ezeket a kutyákat egykor a dél-koreai hadseregben is alkalmazták különféle feladatokra, beleértve a kutatást és mentést is.
donggyeongi jeju koreai jindo koreai masztiff nureongi pungsan sapsali

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink