hirdetés

Szakértő mondja el, hogyan készítsd fel a kutyát egy kisbaba érkezésére

Mádi-Krezinger Cintia

2024. február 17 - Képek: Az Én Kutyám, Getty Images Hungary

Annak érdekében, hogy minden zökkenőmentes legyen, már a fogantatás pillanatától támogatni kell a kedvencünket a felkészülésben.

hirdetés

Rengeteg megható videó kering az internetet, amelyeken a kutyák várandós gazdijuk pocakjához bújva cukiskodnak, és úgy tűnik, mintha várnák a „kistesó” érkezését. De valóban tudják, mi történik? Szakértővel beszélgettünk arról, mire készüljünk, ha a kutya mellé kisbaba érkezik a családba.

Érzékelik a változást

A kutyák kitűnő szaglásuknak köszönhetően hamar észreveszik, hogy valami történt. A hormonális változások hatására más lesz a gazdi illata, szokatlan lehet a viselkedése, és egy ponton a pocakja is elkezd nőni, így a külseje sem olyan lesz, mint amit a kutya megszokott. Ráadásul készülvén a pici érkezésére, az otthoni körülmények is megváltozhatnak.

A kutyák felkészítése legalább annyira fontos, mint egy kismama számára a terhesgondozás

– mondja Sz. Látó Judit rehabilitációs kutyakiképző és kutya-gazdi mentál tréner. A szakember szerint a legtöbb gazdi bele sem gondol abba, mit él át egy kutya, amikor kisgyerek érkezik a családba. Pedig ha időben felkészítenénk őt a változásokra, sok későbbi problémának elejét vehetnénk.

A megelőzés fontossága

A kisgyermek érkezésére való felkészülés során a leendő szülők rengeteg dolgot tesznek. Kialakítják a gyerekszobát, beszereznek minden szükséges eszközt, és sokszor ahogy közeledik a nagy nap, a kutyára egyre kevesebb figyelem jut. Ez egyáltalán nem tudatos viselkedés a gazdik részéről – egy természetes reakció arra, ahogyan a prioritások megváltoznak. Mert lehet, hogy eddig a kutya volt a legfontosabb élőlény egy pár életében, de azt a helyet átveszi a születendő kisbaba.

boston terrier (Fotó: Az Én Kutyám)

Sz. Látó Judit szerint a kutya – és a gazdik – lelki egészségének megőrzése és a későbbi esetleges problémák elkerülése érdekében nélkülözhetetlen, hogy a leendő szülők szakértő segítségével támogassák a kedvencüket a változó élethelyzet megértésében és elfogadásában.

„Gondoljunk csak bele, milyen érzés egy kutyának az, ha eddig állandóan ott ülhetett a gazdi ölében, aztán hirtelen nem szabad. Eddig mehetett bárhova a lakásban, aztán hirtelen az új gyerekszoba tiltott zóna. Nem volt gond, ha otthon ugatott, most már maradjon csendben. Ezek mind olyan, a kutya életében rendkívül nagy változások, amiket nem fog tudni kezelni egyik percről a másikra. Különösen úgy nem, hogy a friss szülők felfokozott lelki állapota és az esetleges negatív, idegesítő kutyaviselkedésekre adott reakciók mind csak olaj a tűzre” – hívja fel a figyelmet a szakértő.

A tréner szerint már akkor el kell kezdeni a kutya képzését, amikor egy kismama még csak a várandóssága elején jár. Így elég időt kap az eb is arra, hogy megtanulja az új rendszert.

Nyugodt tanulás, nyugodt kutya

Egy kutyát csak úgy lehet sikeresen megtanítani hosszútávon valamire, ha ezt nyugodt körülmények között tudjuk megtenni

– figyelmeztet a szakértő.

Ahhoz, hogy az átállás zökkenőmentes legyen, támogatni kell a kedvencet

Az már régen rossz, ha a kisbaba hazaérkezésekor jut eszébe valakinek, hogy leszoktassa a kutyát a figyelemfelkeltő ugatásról. Főleg, mivel ilyenkor olyan állapotban vannak a gazdik is, hogy nem valószínű, hogy higgadtan a pozitív megerősítés technikáját alkalmazzák majd. Egy kialvatlan anyuka, akiben dúlnak a hormonok, és egy szintén stresszes apuka nem fog leállni kedvesen tanítgatni. Arrébb zavarják a kutyát, csendre intik, veszekszenek vele. A kutya pedig nem érti, mit csinál rosszul. Ha viszont már a gyerek érkezése előtt, nyugodt körülmények között, lépésről-lépésre mutatjuk meg a kutyának az új rendszert, sikeresen meg fogja ugrani a feladatot.”

Sz. Látó Judit azt is kiemeli, hogy ez a fajta felkészülés nemcsak a kutya, hanem a gazdik számára is rendkívül hasznos. „Trénerként van egy játék babám, amivel a gazdi előre tudja gyakorolni például azt, hogyan állítsa le a kutyát, ha a kisbaba a karjában van. Teszünk babakocsival is próbaköröket, mert a babakocsis kutyasétáltatás is nagyon más. Ha nyugodt állapotban begyakorolják ezeket az új helyzeteket, élesben már sokkal könnyebb lesz. Magam is szülő vagyok, ami nagy segítség trénerként, hiszen pontosan tudom, mik azok a fázisok, amiken át fog menni majd a család, tudom, hogyan értékelődnek át a dolgok. Nem azt jelenti, hogy kevésbé fogjuk szeretni a kiskutyánkat, csak belép egy újabb szereplő, aki viszont életünk értelme lesz.”

Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.

A következetes nevelés fontossága

Ha belegondolunk, nekünk embereknek sem könnyű alkalmazkodni a hirtelen változásokhoz. Képzeljük csak el, hogy előre tudjuk, hogy új munkánk lesz. Más lesz a rendszer, mások lesznek a szabályok, de jó előre szólnak, hogy ez fog történni. Most pedig képzeljük el ugyanezt csak úgy, hogy egyik napról a másikra szembesülünk az új felállással. A kutyánk valami hasonlón megy keresztül, ha nem „szólunk” neki időben, ha nem tanítjuk meg neki még bőven a pici érkezése előtt, hogy mostantól kicsit máshogy lesznek a dolgok.

A városi kutyák egyébként sincsenek könnyű helyzetben – ebben a cikkünkben a „lakáskutyák” életéről és kihívásairól beszélgettünk Sz. Látó Judittal.

kisgyerek megérzi a terhességet Sz. Látó Judit terhesség

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink