hirdetés

A 3 pásztorkutya: ritkán látott tehetségek

Hangai Lilla

2024. január 28 - Képek: Getty Images Hungary

Az FCI I. fajtacsoportjának, a juhász- és pásztorkutyák (kivéve svájci pásztorkutyák) 2. alcsoportjában kapnak helyet a pásztorkutyák.

hirdetés

A következőkben a 3 pásztorkutya történelmével és jellemével ismerkedhetsz meg.

A flandriai pásztorkutyák tökéletes társak túrázáshoz.

1. Ardenni pásztorkutya

Az ardenni pásztorkutya egy ritka belga kutyafajta, akinek az eredete egészen a 17. századig visszavezethető. Nevét származási helyéről, az Ardennekről kapta. Már őseit is elsősorban terelésre és őrzésre használták, de jártak velük vadászatokra, a világháborúk idején pedig orvvadászatokon is bevetették őket. A 20. század közepén hazájában megritkultak a farmok, így a fajta szinte teljesen el is tűnt. A rehabilitációja azonban sikeres volt, a 90-es évekbn elkezdték a tenyésztésüket, a pásztorok pedig újra szerelembe estek ezzel a szívós, terhelhető és intelligens munkakutyával.

Az ardenni pásztorkutya híres remek alkalmazkodóképességéről. Vidám és aktív kutyus, aki türelmes a gyerekekkel és a többi családtaggal is. Megfelelő neveléssel és szocializációval a gazdának minden körülmények között engedelmeskedik. Tanítása nem ütközik nagyobb nehézségekbe, tapasztalt és határozott gazda esetén. Mindig érteli, ha feladatot kap. Lakásban való tartása egyáltalán nem ajánlott, és nem csak méretéből adódóan. Akkor tud kiteljesedni, ha van saját területe, amit felügyelet alatt tarthat és sokat mozoghat.

2. Ausztrál pásztorkutya

Az ausztrál pásztorkutyát a 19. századi ausztrál telepesek tenyészették ki, akiknek szükségük volt egy olyan kutyára, aki képes a hatalmas alapterületű farmokon biztonságosan terelni a szarvasmarhákat. Megdöbbentő, de ez a kutya önmagában elég volt ahhoz, hogy fellendüljön az ország marhahúsipara, ugyanis a segítségével végre nem ütközött különösebb nehézségekbe ezeknek az óriási állatoknak az irányítása. A ausztrál pásztorkutya csendesen, de határozottan fellépve irányította a szinte vadon élő szarvasmarhákat csípéssel és harapással.

Elképesztő energiakészletekkel rendelkező munkakutya, aki kutyás sportokban is kiváló teljesítményt nyújt. Hihetetlenül szeretetteljes és ragaszkodó, gazdáját árnyékként követi, imád feladatokat kapni. Idegenekkel szemben távolságtartó, családját minden körülmények között védelmezi. Kezdő kutyatartók és lakásban élők számára nem kifejezetten ajánlott. Nagy mozgásigénye mellet intelligenciája is kimagasló, így nem csupán a lemozgatásáról kell gondoskodni, hanem a mentális stimulációjáról is.

3. Flandriai pásztorkutya

A flandriai pásztorkutya őshazája Belgium, azon belül is a Flamand régió. Elsősorban marhák terelésére vetették be a fajtát, akinek az ősei már a középkorban is léteztek. Azonban a gazdáknak olyan kutyára volt szükségük, aki nem csak egy területen használható, így a flandriai pásztorkutyának az őrző-védő munka mellett a szekérhúzásban is jeleskedni kellett. A világháborúkban hírvivőként és őrszemként is jelen voltak, manapság pedig előszeretettel alkalmazzák őket rendőrkutyaként és vakvezetőként is.

Kiváló munkakutya, aki sem kitartásnak, sem magabiztosságnak, sem erőnek nincs híján. Az energiaszintje magas, szereti, ha van dolga, de nem lefáraszthatatlan. Aktív gazdáknak kiváló társa lehet túrákon és kirándulásokon is, hiszen nagyon szeret mindent vele együtt csinálni, minden izgalmas dologban benne lenni. Erős személyiség, kifejezetten karakán jellem, így a nevelését és a szocializációját nem szabad félvállról venni. Ezzel kontrasztban áll az érzékeny lelke, így a durva módszereket az esetében is kerülni kell, ahogy minden más kutya esetében is. Tartása inkább kertes házban javasolt, így napközben is tud mozogni és van egy saját területe, amit felügyelhet.

Fontos!

Az FCI fajtacsoportok szerinti jellemzéseink célja, hogy megismertessünk a hivatalosan is elismert kutyafajtákkal. Igyekszünk a hely szűkössége ellenére, amennyire csak lehet, részletesen beszámolni róluk, de sajnos arra nincs lehetőségünk, hogy mindent megosszunk veletek az adott fajtákról. A fajtaválasztás előtt mindig tájékozódj többféle releváns forrásból is, és ami még fontosabb, több tenyésztőtől! Egy felelős szakember tájékoztatni fog arról, hogy az adott fajtának mik lehetnek az esetleges hátulütői, és azt is el fogja őszintén mondani, hogy az életviteled és lehetőségeid alapján alkalmasnak ítél-e meg a fajta tartására.

Ha te is érdeklődsz a munkakutyák iránt, ajánljuk figyelmedbe ezt a cikket, amelyből kiderül, hogy lehet őket családi kutyaként tartani.

ardenni pásztorkutya ausztrál pásztorkutya fci flandriai pásztorkutya

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink