Ezeket az izmokat kell erősítenie agilityző kutyádnak: elkerülhetők vele a térdsérülések
2022. március 3 - Képek: Getty Images Hungary
2022. március 3 - Képek: Getty Images Hungary
A szakértők azt is vizsgálták, milyen tevékenységek csökkenthetik a sportoló ebek esetében gyakori elülső keresztszalag-szakadás esélyeit.
„A core-izmok alatt a törzs stabilizálásáért felelős izmokat értjük, melyek körülveszik a hasüreget. Idetartozik többek között az egyenes hasizom, a haránt hasizom, a gerincfeszítő izmok, valamint felülről a rekeszizom, alulról pedig a medencefenék izmai” – olvasható a Díványon. A kifejezés mára egyre gyakrabban hallható. A core-izmok azonban nemcsak az emberek, de a kutyák számára is rendkívül fontosak. Erősítésükkel komoly sérülések előzhetők meg sportolás közben.
Ha kutyáddal kipróbálsz valamilyen sportot, az mindkettőtök számára nagyszerű. Azonban nem véletlen, hogy minden kutyás sportnál a bemelegítés jóval több időt vesz igénybe, mint maga a gyakorlat. Nagyon fontos, hogy kutyád kellőképpen fel legyen készítve a fizikai munkára, hiszen enélkül sérülés lehet a vége. Így a bemelegítést sosem szabad kihagyni, és mindig csak megfelelő életkorú kedvenccel sportolj. Az izmok erősítése pedig feltétlen kutyád javára válik, így ezt érdemes már a rendszeres gyakorlás előtt elkezdeni, például egyensúlyozó korongok segítségével.
Azok az agilityző ebek, akiknek nincs megfelelő core-izomzata, érzékenyebbek lehetnek az egyik leggyakoribb kutyáknál előforduló térdsérülésre, az elülső keresztszalag-szakadására. Egy felmérés szerint, amely több mint 1200 agilityző kutya tevékenységét és sérülési esélyeit dokumentálja, úgy tűnik, hogy a legtöbb fizikai gyakorlat csökkenti a szalagszakadás kockázatát, azonban egyesek növelik is. Ezenkívül a kutya mérete és alakja – és ezáltal bizonyos fajták – is nagyobb kockázatnak vannak kitéve.
Az egyensúly- és core-izomzat erősítő gyakorlatok, valamint az olyan rendszeresen végzett tevékenységek, mint a dock diving és a szimatmunka, a szalagszakadások csökkenésével járnak. Míg például az úszás, az apportírozás, a frizbi, a rendszeres, hosszabb séta vagy futás nem növelte a sérülések kockázatát, de nem is csökkentette.
„Az egyensúlygyakorlatok, például az egyensúlyozó korongok használata javítja a kutya core-izmait, ami csökkenti a szalagszakadás esélyét” – mondta Deb Sellon, a Washingtoni Állami Egyetem állatorvosa és a tanulmány vezető szerzője. „Úgy találtuk, hogy az ebeknek éppúgy fontos a fitnesz, mint az embereknek, és ezt korábban nem mutatták ki.”
Sellon és Denis Marcellin-Little, a Kaliforniai Egyetem állatorvosi ortopéd szakorvosa 1262 agilityző kutyát vizsgált. 260 ebnél történt szalagszakadás, és 1002-nél nem. Meglepő módon azoknál a kutyáknál, akik gyakrabban szerepeltek agility versenyeken, és magasabb szinten versenyeztek a technikailag szigorúbb típusú pályákon, kisebb valószínűséggel szakadtak el a keresztszalagjaik.
Az egyetlen fizikai tevékenység, amely növelte a sérülések esélyét, az a dombos vagy sík terepen heti rendszerességgel végzett rövid séták vagy futások voltak. Sok térdsérülés olyan kutyáknál fordult elő agility-karrierjük elején, akiknek még hiányzott a megfelelő core-izomzatuk.
A felmérésben értékelt összes tevékenység közül a legkockázatosabbnak bizonyult az új és népszerű flyball kutyasportban való edzés vagy versenyzés. A flyball sporttal is foglalkozó agilityző kutyáknál közel kétszer nagyobb valószínűséggel szakadtak el a szalagok, mint más ebeknél. A flyballt játszók közel 12%-ának sérült a szalagja.
A felmérés megerősített néhány régóta fennálló és jól elfogadott kockázati tényezőt is. Különösen az egy éves koruk előtt ivartalanított nőstény kutyáknál majdnem kétszer nagyobb valószínűséggel szakadt el a szalag, mint azoknak, akiket első születésnapjuk után ivartalanítottak. Sellon szerint ez a hormonok fontosságát tükrözi a fiatal állatok erős szalagjainak kialakulásában.
A felmérés eredményei azt mutatták, hogy az ausztrál juhászkutyáknál és a labrador retrievereknél kétszer nagyobb valószínűséggel szakadtak el a szalagok. A rottweilereknél és az ausztrál pásztorkutyáknál több mint négyszer nagyobb eséllyel.
Marcellin-Little feltételezi, hogy ennek köze lehet a kutya alakjához, és talán a farkához is. „Az agilityt végző nagyobb kutyáknak általában kevésbé jó az egyensúlyuk, így nem meglepő, hogy a rottweiler vagy az ausztrál juhászkutya esetében nagyobb a szakadás kockázata, mint a kisebb fajtáknál” – mondta. „A farok is szerepet játszhat; a farok bizonyítottan nagyon fontos a gepárdok számára, és valószínű, hogy szerepet játszik a kutya általános egyensúlyában.”
„Ez a kutatás csökkenti a bizonytalanságot; nem ad bizonyosságot, de ez az egyetlen tanulmány gondolatokat válthat ki, és segíthet megvizsgálni a lehetséges kutatási területeket a továbblépés érdekében” – mondta Marcellin-Little.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek