hirdetés

Így jelzi a kutyád, ha bocsánatot kér tőled: valóban nem éreznek bűntudatot négylábú társaink?

Ferenczi Deborah

2022. július 29 - Képek: Getty Images Hungary

Valószínűleg történt már veled is olyan, hogy arra mentél haza, hogy a kutyusod hatalmas kupit csinált. Ennek számos oka lehet, azonban ilyenkor jellemző az, hogy az állaton mintha valamilyen egészen enyhe jelét látnánk annak, hogy megbánta a sok szétmarcangolt papucsot, és az egész szobán átvezető wc papír labirintust. De vajon tényleg megbánta cselekedetét? Az alábbiakban utánajárunk annak, hogy vajon a kutyusok tényleg éreznek-e néha egy kis bűnbánatot.

hirdetés

Az igazság az, hogy valószínűleg pontosan tudja a kutyus, hogy rosszat csinált, hiszen sok esetben így akarja elérni azt, hogy foglalkozz vele, és rá figyelj. Azonban olyan is előfordul, hogy tényleg megbánja azt, amit tett. Ilyenkor pedig ennek félreértelmezhetetlen jeleit mutatja, mint például, hogy lógatja a fejét vagy a farkát a lábai közé húzza.

Van lelkiismeret-furdalása egy kutyának?

Fontos tudni, hogy a kutyák rendkívül okosak, és elképesztően jól képesek másolni az emberi viselkedésmintákat. Tanulhatnak abból, ahogyan bizonyos dolgokra vagy viselkedésekre reagálunk, és reakcióink megértése olyan válaszokat válthat ki, amelyek a kutya testbeszédében, szemében és arckifejezésében is megmutatkoznak. Rengeteg bizonyíték van arra, hogy az állatok képesek érezni elsődleges érzelmeket, mint például a boldogságot és a félelmet. Azonban rendkívül kevés bizonyíték van arra, hogy másodlagos érzelmeket, például büszkeséget, féltékenységet vagy bűntudatot éreznek.

A másodlagos érzelmek, mint a lelkiismeret-furdalás, bizonyos szintű kognitív kifinomultságot igényelnek. Ehhez szükséges egyfajta erős öntudat, mely be tudja azonosítani a cselekedetek pozitív, illetve negatív aspektusait. A tudomány pedig egyenlőre úgy tartja, hogy a kutyák öntudata elsősorban testtudatban jelenik meg. Ez azt jelenti, hogy képesek behatárolni a maguk létezését, testének méretét, és fel tudják mérni a képességeiket. Azonban ez nem azt jelenti, hogy a cselekedeteik erkölcsi értékét is meg tudják határozni. Azonban rosszalkodásuk után gyakran mutatnak lelkiismeret-furdalásra utaló viselkedést. De ez nem elég bizonyíték arra, hogy megvan az érzelmi képességük a valódi megbánás megtapasztalására. A viselkedésük betudható a gazdi negatív reakciójának is.

Képesek megtanulni a jó és a rossz közötti különbségtételt

A kutyák megfigyelés és képzés révén képesek megtanulni, hogy mi az, ami elfogadható és mi nem. Továbbá megtanulnak különbséget tenni a jó és a rossz cselekedeteik között. Amint megértették a számukra felállított határokat, azok megszegése a legtöbb esetben automatikusan bűntudat-választ indít be, és pontosan tudják, miként fogsz reagálni egy-egy cselekedetre.

Hogyan kérnek bocsánatot?

Amikor rosszat tesznek, pontosan értik azt, hogy miért reagálsz úgy, ahogy. Ilyenkor pedig erre automatikusan reagálva megpróbálják kifejezni azt, hogy sajnálják. Az alábbi viselkedésekkel mind ezt akarják irányodba kifejezni:

  • Lehajtják a fejüket: A kutyák egyik nonverbális sajnálkozása az, hogy lehajtják a fejüket és behúzzák a fülüket és a farkukat. Innen ered a híres mondás is, hogy „behúzza fülét farkát”. Nos, a kutyusod pont ezt csinálja sajnálatában.
  • Nyöszörgés, nyafogás: Ilyenkor némi hízelgés közepette odabújnak hozzád, és halkan nyöszörögnek. Ez kutyanyelven a „gazdi, bocsáss meg nekem” mondatnak felel meg.
  • Nyalogatás: Egyes kutyák úgy kérnek elnézést, hogy elkezdenek vadul nyalogatni és közben szorosan hozzád bújnak. Ilyenkor igyekeznek a lehető legtöbb figyelmet szentelni neked, amíg meg nem esik rajtuk a szíved, és meg nem bocsátasz nekik.

Amennyiben az előbbiekben említett viselkedést tapasztalod a kutyusodon, akkor bújj oda hozzá, simogasd meg, és bocsáss meg neki, hiszen tényleg sajnálja azt, amit tett. Ha pedig rendszeresen komoly károkat okoz kedvenced, az aggodalomra adhat okot, és mielőbb keress fel egy megbízható kutyakiképzőt a probléma orvoslására!

bűnbánó kutya bűntudat kutya bűntudat kutya érzelmei kutya lelkivilága

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink