hirdetés

Teljesen félreértik a gyerekek a kutyák arckifejezését

Vermes Nikolett

2023. augusztus 15 - Képek: Getty Images Hungary

Mára a tudomány is alátámasztotta, hogy a gyerekek egészen máshogy értelmezik a kutyák kommunikációját. Ezért lehet veszélyes, ha egyedül hagyunk egy kisgyereket egy idegen kutyával.

hirdetés

Egy Finn-Osztrák kutatócsoport arra volt kíváncsi, hogy vajon minden ember egyformán látja az állatok arckifejezéseit? A válasz minden várakozást felülmúlt. Az eredmény megdöbbentő, hiszen amiről eddig meggyőződéssel hittük, hogy biztosak lehetünk benne, az most megdőlt. A gyerekek bizonyos kor alatt egyáltalán nem értik a kutyákat.

A gyerekek bátrabbak az idegen kutyákkal, mint a felnőttel

A gyerekek vakon bíznak a kutyákban

Az arckifejezés nem hazudik, és már a gyerekek is megtanulják, hogy ha valakinek a szája lefelé görbül, akkor bizony szomorú; vagy ha felszökik a szemöldök, akkor az illető meglepődött valamin. Vagyis már egy kisbaba is képes kódolni, hogy mit éreznek körülötte az emberek, és képes kimutatni, hogy ő maga mit érez. Érdekes módon a kutyák arckifejezéseit csak 4 éves kor felett ismerik fel a kicsik. Egy frissen publikált tudományos beszámoló szerint 4-6 éves kor körül kezdik felismerni a gyerekek, hogy mit jelent a vicsorítás vagy a farokcsóválás. Vagyis évekbe kerül, mire megértik, hogy mit akarnak mondani a kutyák.

Érdekes módon 6 éves kor fölött már minden gyerek tisztán látja a kutyák érzelmeit.

Előtte azonban teljes a képzavar. Hogyan lehetséges ez? És mi következik mindebből? Először is ez magyarázza azt, hogy a gyerekek miért játszanak olyan boldogan az idegen kutyákkal. Megállás nélkül húzzák az eb fülét, emelgetik a kutya lábait, de akár a szájukba is belenyúlnak. Természetesen a szülő és a gazdi feladata, hogy ilyenkor szóljon a gyereknek, hiszen ő nem érti meg, ha a kutya azt jelzi számára: elég volt.

Figyeljünk a gyerekekre

A tanulmány rámutatott, hogy a 4 éves kor alatti gyerekeket tilos egyedül hagyni a kutyákkal, hiszen könnyen megtörténik a baj. Amikor az állat számára rossz érzést okoz a gyerek játéka, akkor ösztönösen ugatni vagy harapni fog, amennyiben a jeleket nem értette a gyerek, mint például a vicsorítás. Bár vannak olyan nyugodt kutyák, amelyek kifejezetten jól tűrik, hogy egy kisgyerek nyúzza a bundájukat, ugyanakkor a kutya nem gyerekjáték!

Tartsuk tiszteletben kedvencünk szabadságát, és ne éljünk vissza a türelmével.

A gyerekek számára pedig mondjuk el, hogy nem szabad agresszívan játszani az állatokkal, sem feszegetni a határaikat. A kutatás kitér arra is, hogy a gyerekek nem feltételeznek semmi rosszat a kutyákról, és az állat agresszív fellépést egyáltalán nem értik.

A nagyobb gyerekek már nem ilyen bátrak, jobban értik a kutyákat

Az ember felnő a kutyákhoz

A gyerekek agyi fejlődésének vizsgálata is kutatás részét képezte. Ebből kiderült, hogy 4 éves kor után a gyerekek egyszerűen felnőnek a kutyákhoz. De ez csak akkor valósulhat meg ilyen korán, amennyiben a családban vagy a szűk környezetben (szomszédban) van négylábú. Azok a gyerekek, akik kutya mellett nőnek, a fejlődés során megtanulják, hogyan kell bánni az állatokkal. Míg azoknál a gyerekeknél, akik kiskorban nem találkoznak kutyával, kihúzódik ez a tanulási folyamat. Bár a kutatók csupán tényeket közöltek, a tudományos dolgoztat következtetése szerint fontos, hogy egészen kisgyerekkortól legyen kutya a gyerekek közelében.

Az eredmények bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy mind az életkor, mind a kutyákkal kapcsolatos napi tapasztalatok hatással vannak a kutyák érzelmeinek felismerésére és értékelésére. Az eredmények azt is egyértelműen kimutatják, hogy a kutya érzelmei, különösen az agresszió helyes értelmezésének képessége az életkorral növekszik.

értelem gyerek kommunikáció

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink