hirdetés

A kutyád akkor tesz igazán boldoggá, ha foglalkozol vele – Márton Attila különvélemény

Márton Attila

2024. március 24 - Képek: Az Én Kutyám; Getty Images Hungary

Alapvető kérdés, hogy mit jelent felelősen állatot tartani, hogyan lehet egy kutyát jól tartani? Ezt most kibővíteném úgy, hogy hogyan lehet jól kutyát tartani a jelenkor jellemzőit figyelembe véve?

hirdetés

A kutyák rendkívül szép karriert futottak be az elmúlt jó pár évezredben és valószínűleg sikeresebbek, mint valaha. Egy olyan világban, ahol az emberi kapcsolatok felszínesek és az emberiség elmagányosodott, egy kutya sok mindent képes pótolni.

Emberjóllét

Tucatnyi írás született már a kutyák jelenlétének jótékony hatásairól, a tudósok újabb és újabb tudományos publikációkban tárják fel az eddig nem ismert dimenziókat. A kutyák kötődésükkel és rendkívül összetett interakciójukkal képesek oldani a magányt és kitűnő stresszmentesítők és most bizonyított, hogy az elmagányosodás és a nem megfelelő mentális állapotunk képes szétrombolni szervezetünket.

Az alap jóllétünk karbantartása mellett – és ebből következően – a kutyák javítják kedélyállapotunkat. Nem hiába alkalmazhatók sikeresen állatasszisztált terápiákban is.
Aki nem rest a kutyájával megfelelően mozogni, sportolni, kirándulni, a fizikai tevékenység önmagában is hasznára válik. Aki pedig mindezt egy közösség tagjaként teszi, további pozitív pszichés löketre számíthat. Hiszen egy olyan faj vagyunk, amelynek szüksége van arra, hogy a valahova tartozást megélje. A kutyák összetett módon képesek kihatni saját magunk jóllétére és beindítani egy pozitív irányú, önmagát gerjesztő folyamatot. Feltéve, ha ebben mi magunk is részt veszünk.

Megismerni egymást

Egy kutya önmagában hatalmas potenciált rejt. Viszont az rajtunk múlik, hogy a benne lévő számos lehetőség közül melyek lesznek azok, amelyek testet öltenek. Kutyánk szempontjából sorsdöntő, hogy hogyan tartjuk, hogyan neveljük, hogyan reagálunk a különféle élethelyzetekben a viselkedésére. Mindez pedig meghatározza, hogy a kutyánk személyisége hogyan alakul és a benne megbúvó készségek utat törnek-e.

Javarészt magunk mögött hagytuk már a „kutya az kutya” elgondolást, amely röviden arról szól, hogy egy olyan állat, amelyik ugat, harap és csóválja a farkát. De nem vagyok biztos benne, hogy a roppant bonyolult családtagi státuszhoz szükséges emberi tennivalóinkkal minden esetben tisztában lennénk. Pedig az alapkoncepció egyszerű: ne a kutyát próbáljuk beletuszkolni az előzetes elvárásainkba, hanem vegyük az időt és a fáradtságot, hogy kiismerjük kutyánk karakterét, temperamentumát. Folyamatosan figyeljük menetközben is, ahogy fejlődik, változik. Az életterét, a mi viselkedésünket pedig ehhez igazítsuk.

Ehhez pedig egy olyan dologra van szükség, amellyel egyre jobban hadilábon állunk: minőségi együtt töltött időre. Ez pedig nem abból áll, hogy az állandó rohanásba beillesztett kutyás program közben rendületlenül nyomkodom a telefonom vagy előveszem a kutyát, mint egy eszközt a fiókból, amikor épp szükségem van egy másik élőlény közelségére.

A kutyatartás, mint életmód

Rohanó világban élünk. Vagyis inkább felgyorsultban, ahol feldolgozhatatlan mennyiségű információ ér minket és mellette annyi választási lehetőségünk van, ami lebénít. Ráadásul, a lustaság a fogyasztói társadalom egyik mozgatórugója. Tömérdek pénzt adunk ki gyors megoldásokra. Amivel önmagában nem lenne gond. Viszont egyrészt az így megspórolt időt nem vagyunk képesek értelmes dolgokra fordítani, másrészt pedig sok olyan dolog van, amelynek a folyamatát képtelenség lerövidíteni. Ilyen például a kutyánk megfelelő megismerése.

Egy olyan világban, ahol mindennél fontosabb a „most” és a látszat fenntartása, komoly sérülést szenvednek az olyan dolgok, amelyek lassan épülnek fel. Mint például egy kapcsolat. Akár egy másik emberrel, akár egy kutyával. A kutya pedig nem igazán képes olyan szintű felületességre a kapcsolataiban, mint ahogy ezt mi tesszük egymással. A kutyának szüksége van figyelemre, megértésre. Ezt meg tudjuk adni, ha tényleg ő számít és képesek vagyunk levetkőzni azokat a számunkra egyébként káros szokásokat, amelyeket a mai kor ránk tukmált.

Saját magunk boldogsága – amit olyan nagyon szeretünk kutatni és hajszolni – az apró dolgokon és élményeken múlik, amelyeket megélünk és nem csak vágtatva átsiklunk felettük. A kutyáknak sok mindent köszönhet a mai kor embere. Egyébként illik odafigyelni a környezetünkre és az abban élő élőlényekre. A kutyáknak viszont jövünk még eggyel azért, amiért a modern kor emberének segít abban, hogy csökkentse az elembertelenedett világ kihatásait.

A kutya tényleg képes pótolni dolgokat. De arra oda kéne figyelni, hogy egy pótlékként használt kutyát ne ugyanazzal a felszínes mentalitással közelítsük meg, mint ahogy tesszük sok esetben az emberi kapcsolatainkkal.

kutyatartás Márton Attila minőségi idő

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink