A kistestű kutyák 5 leggyakoribb betegsége
2023. november 1 - Képek: AÉK; Getty Images Hungary
2023. november 1 - Képek: AÉK; Getty Images Hungary
A kutya testmérete befolyásolja azt is, hogy milyen betegségekre fogékonyabb, valamint a várható élettartamra is következtethetünk belőle.
Egyes egészségügyi panaszok gyakrabban jelentkeznek a kisebb ebeknél. Az állatorvosi statisztikák szerint az alábbi öt probléma a kistestű kutyák jellemző betegsége. Ám ez nem azt jelenti, hogy nagyobb ebeknél nem jelentkezhetnek! Pusztán a kis jószágok anatómiájuk okán veszélyeztetettebbek. Nézzük, melyek ezek!
Az olyan fajták, mint a boston terrier, az angol és a francia bulldog, a mopsz, a shih tzu, a Cavalier King Charles spániel, a pekingi palotakutya, a lhasa apso, a yorkshire terrier, a tacskó, a miniatűr uszkár vagy a csivava sorolhatók ebbe a kockázati csoportba. De ahogy terjednek az egyre kisebb méretűre tenyésztett, úgynevezett teacup-ebek, úgy növekszik ezen problémák aránya.
Patellaficam esetén az eb térdkalácsa mozdul el a normális anatómiai helyzetéből.
Ahogy korábban írtunk róla, ez bármely kutyafajtánál előfordulhat, ám a kistestű kutyák hajlamosabbak rá. Tünetei – az állapot súlyosságától függően – a furcsa, sántító járás, a három lábon való bicegés, valamint a rendellenes testhelyzet. Előrehaladottabb stádium esetén az állatorvos általában műtétet javasol
Porckorongsérv esetén a csigolyák közötti porckorong kitüremkedik a helyéről, így érintkezve a gerincvelővel nyomni kezdi azt, ami klinikai tünetek egész sorát hozza magával. Amellett, hogy roppant fájdalmas állapot, súlyosságtól függően legyengüléshez, de akár teljes bénuláshoz is vezethet, illetve idegrendszeri tüneteket is produkálhat.
A hasnyálmirigy számos okból kerülhet gyulladásba, mint az elhízás, bizonyos anyagcserezavarok, valamilyen trauma, egyes fertőzések következtében. Tünetei lehetnek láz, hányás, hasmenés, illetve ezek miatt fellépő kiszáradás, továbbá érintésre mutatkozó hasi fájdalom.
Ez a probléma az úgynevezett nyomott arcú, rövid orrú kutyák, mint a bulldogok vagy a mopszok tipikus betegsége. Ennek oka az anatómiájukban keresendő. Olyan légúti panaszok jellemzik, mint a nehezített, sípoló légzés, valamint a szörcsögés, a horkolás, és utóbbi miatt az alvási problémák.
Szintén a nyomott orrú kutyáknál jelentkezik gyakrabban az ektrópium nevű jelenség, amikor a szemhéj pereme kifelé fordul. Emiatt a szemhéjat bélelő szövetek (palpebrális kötőhártya) szabadon marad.
Ezeken kívül nemrég dr. Balatonyi Lilla állatorvossal arról beszélgettünk, miért jellemzőbb a kisebb kutyákra a fogkövesedés, valamint az azzal járó egyéb szájüregi problémák megjelenése. A doktornő arra is választ adott, miképpen lehet ezeket a leghatékonyabban megelőzni. A cikket ITT olvashatjátok.
Arra pedig, hogy miért élnek rövidebb ideig a nagytestű kutyák, mint kisebb méretű társaik, EBBEN a cikkünkben adunk választ.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek