Szívbetegség kutyáknál: ezek a fajták érintettek leginkább
Buzgó Csilla, 2021. augusztus 31
Fontos a rendszeres állatorvosi kontroll, melynek során fény derülhet a szívproblémák kiváltó okaira, így a gyógyulásra is nagyobb az esély.
Akárcsak az emberek esetében, a kutyáknál is szerzett vagy veleszületett szívelégtelenséget különböztetünk meg. Az ASPCA szerint az ő esetükben a születési rendellenességként tapasztalt szívproblémák csupán az esetek 5%-át teszik ki.
Sajnos egyes fajták kifejezetten hajlamosak lehetnek a genetikai eredetű szívbetegségekre, ők az alábbiak:
- Cavalier King Charles spániel
- tacskó
- dobermann
- boxer
- golden retriever
- schnauzer
- német dog
- ír farkaskutya
- labrador retriever
- boston terrier
- dalmata
Veleszületett szívproblémák
Nem csak a kutya fajtája lehet hajlamosító tényező, a szülők szívbetegsége is érintheti a kölyköket, bármilyen ebről is legyen szó. Általában az alábbi rendellenességek alakulnak ki kutyáknál ily módon.
Pangásos szívelégtelenség
Ilyenkor a szívnek nehezére esik a megfelelő mennyiségű vért a testbe pumpálni. A szervezet ugyan próbál kompenzálni hormonális pulzusnöveléssel és vízvisszatartással, a rendellenesség tünetei előbb-utóbb megmutatkoznak például ödémásodás formájában. A felesleges folyadék előbb-utóbb elhagyja a keringést, és olyan testrészeken, szervekben gyűlik össze, ahol eredetileg semmi keresnivalója nem lenne, például a tüdőben. Ez vezet a légzési nehézségekhez és a köhögéshez.
Dilatatív kardiomiopátia
A kitágulásos szívizom-elfajulás, azaz orvosi nevén dilatatív kardiomiopátia olyan szívizombetegség, mely során a kamrák kitágulnak, így a szív nem képes elegendő vért pumpálni a keringési rendszerbe. A kutyában veleszületetten is kialakulhat, de hajlamosító tényezők lehetnek a különböző fertőzések és az egészségtelen életmód is.
Tüdőverőér-szűkület
A szív veleszületett elváltozása, mely során a jobb kamrából érkező, oxigénben szegény vért szállító artéria szájadéka beszűkül. Emiatt csak a felfrissülésre váró vérmennyiség töredéke jut el a tüdőbe, hogy ott oxigénnel töltődhessen fel. A tünetek nem mindig súlyosak, a keringési rendellenesség tipikus jeleitől kezdve az abszolút panaszmentességig bármi előfordulhat.
Szerzett szívelégtelenségek
Az ilyen jellegű problémákat a test természetes elhasználódása, valamint az életmódbeli hiányosságok (nem megfelelő táplálék, mozgáshiány, elhízás) okozzák, de hajlamosító tényezőként lehet említeni az állat méretét és fajtáját is.
Mitrális szívbillentyű-zavar
A mitrális billentyű elnevezés a bal pitvar és kamra közötti billentyűt jelöli. Feladata a vér normál irányú áramlásának biztosítása a két üreg között. Az abnormális működésű billentyűk a bal kamrából visszaengedik a vért a bal pitvarba, ahonnan eredetileg érkezik. Ez a rendellenesség legtöbbször a kistestű kutyusokat érinti, legelső tünete a szívzörej.
Szívritmuszavar
Lehet szívbetegség, de extrakardiális, azaz szíven kívüli betegségek kísérő tünete is. A szíven belülről induló változat esetében legtöbbször a szívizom rendellenessége okozza az aritmiát. Az extrakardiális ritmuszavart az ionegyensúly felborulása, a stressz, a vérszegénység, a pajzsmirigy-zavarok, a cukorbetegség, egyes fertőzések, légző-, ideg-, vagy emésztőrendszeri eltérések, illetve különböző toxinok idézhetik elő.
Szívburokgyulladás
A szívet körülvevő kétrétegű zsák gyulladását orvosi szaknyelven pericarditisnek nevezik. Még az állatorvos számára is sokszor marad ismeretlen a kiváltó ok, de ha sikerül felderíteni, az általában valamilyen bakteriális vagy vírusos fertőzés, pajzsmirigy-alulműködés, mérgezés vagy sugárbetegség, daganat vagy a pangásos szívelégtelenség.
Mik a szívproblémák jelei kutyáknál?
Mivel sokféle szívbetegség létezik, a szimptómák is eltérőek lehetnek. A leggyakoribb jelek azonban az alábbiak:
- köhögés és nehézlégzés, főleg fizikai igénybevétel után
- ájulás vagy összeesés
- fáradékonyság, levertség, a korábban kedvelt szabadidős programok iránti lelkesedés csökkenése
- ödéma
- hirtelen súlyvesztés
Fontos a szakszerű orvosi diagnózis, mert a szívműködés zavarai más gyakori betegségek tüneteihez hasonló panaszokat okozhatnak. Lehet, hogy úgy tűnik, a kutya elkapta a kennelköhögést, az ízületeivel vannak gondok vagy csak szimplán öregszik. Ám minél előbb fény derül a valós problémára, annál nagyobb az esély a gyógyulásra vagy legalább a tünetek mérséklésére és a normál életminőség fenntartására.
(Képek: Getty Images Hungary)


Europa Event Center
2023. október 28.
A DOGZ konferencia hiánypótló a maga nemében: kiváló lehetőséget teremt arra, hogy kutyás szakemberek, tenyésztők és érdeklődő kutyatartók meghallgathassák egymás véleményét a legfontosabb kérdésekről, aktuális információkat gyűjtsenek és személyes ismeretségekre tegyenek szert. 3 kiemelt témakör, 3 szekcióban, több mint 40 kutyás szakember szereplésével.
Részletek- betegség
- betegség tünetei
- kutya betegségei
- kutya szívbetegség jelei
- kutya szívbillentyű zavar
- szívbeteg kutya
- szívbetegség