hirdetés

Ezért követ a kutya a fürdőszobába

Mádi-Krezinger Cintia

2024. március 22 - Képek: Getty Images Hungary

Különböző okok állhatnak a bájos viselkedés mögött. Mutatjuk a leggyakoribbakat.

hirdetés

Egyes kutyák árnyékként követik a gazdájukat, mások csak akkor indulnak a kedvenc emberük nyomába, ha egy bizonyos helyiségbe tart. Megint másoknál teljesen változó, hogy megy-e az embere után vagy sem. Gazdiként a legtöbben tapasztaltuk már, hogy követ a kutya a fürdőszobába. Az alábbiakban feltárjuk a viselkedés lehetséges okait.

Biztosra megy, hogy minden rendben van

Miért követ a kutya?

Szeparációs szorongás: A szeparációs szorongással küzdő állatok számára kész terror, ha a gazdi másik helyiségben van, így követik őt mindenhová. Ha azt tapasztalod, hogy a kedvenced folyamatosan a nyomodban van, és nemcsak a fürdőbe, hanem az otthonotok minden pontjára árnyékként követ, érdemes szakember segítségét kérned, hogy a viselkedés mélyére ássatok.

Szokás: Előfordulhat, hogy akaratlanul ugyan, de treníroztad a kutyát arra, hogy szokássá alakítsa azt, hogy veled megy a fürdőszobába. Ha például rendszeres volt, hogy a szőnyegen feküdt, amíg kádfürdőt vettél, elképzelhető, hogy megszokásból követ téged mindig, hátha megint fürdőt készülsz venni.

Figyelem kérése: A követés hátterében olyan egyszerű ok is állhat, mint hogy szeretné, hogy odafigyelj rá. Hiányolhatja a társaságodat, és vágyik arra, hogy egy kicsit foglalkozz vele. Bármennyire is elfoglalt vagy, felelős gazdiként fontos, hogy mindig szakíts időt négylábú barátodra.

Követési ösztön: A kutyák természetükből fakadóan társas lények, és hajlamosak követni a családjuk tagjait. Ennek eredményeként egyszerűen azért követ a kutya, mert a közeledben akar lenni. Itt meg kell jegyeznünk, hogy ösztönös követés esetében az eb nem mutat stresszjeleket, ha esetleg jelzed neki, hogy most ne jöjjön veled. Szeparációs szorongásnál ez nincs így.

Félelem: Ha valami nagy változás történt az otthonotokban, előfordulhat, hogy a kutya azért követ téged, mert biztonságban érzi magát a jelenlétedben – esetleg épp a fürdőszoba az a helyiség, ahol a legnagyobb csend és nyugalom van.

Figyeld a kedvencedet!

Ahhoz, hogy pontosan megértsd a kutyád viselkedésének okát, meg kell vizsgálnod a környezetet, vagyis, hogy mikor, milyen gyakorisággal fordul elő a követés, illetve látsz-e valamilyen rendszerességet vagy összefüggést az események és az eb tapadása között. Ebben segítségedre lehet a kutya testbeszéde is, amellyel rengeteg információhoz juthatsz, ha kellő figyelmet fordítasz rá.

Ide kattintva részletesen kifejtjük, hogyan ismerheted fel a stressz jeleit a kedvencednél.

figyelemfelkeltés követ a kutya kutya testbeszéde kutya-gazdi kapcsolat szeparációs szorongás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink