hirdetés

Lehet vegán egy kutya? Mit mond a tudomány?

Molnár Enikő

2023. augusztus 17 - Képek: Getty Images Hungary

A vegán életmód nagyon közkedveltté vált az utóbbi években. Az állatok szeretete és a gyakran nem éppen etikus hústermelés többeket arra késztet, hogy lemondjanak a húsfogyasztásról, és növényi alapú étrendet kövessenek. De sokan tovább mennek, és ezt a kutyájukra is kiterjesztik. Ennek vajon milyen egészségügyi vonatkozásai lehetnek az állatra nézve?

hirdetés

A kutyák a ragadozók (carnivora) rendjébe tartoznak, és úgy tűnik, vitatott, hogy húsevők vagy mindenevők-e. Ez a vita nagyban befolyásolja a gazdik nézetét is, amikor a kutyák táplálékáról van szó. Hiszen aki ragaszkodik a húsevő megnevezéshez, az elképzelhetetlennek tartja, hogy növényi alapú étrendje legyen egy kutyának. Aki pedig hajlik a mindenevő megnevezésre, az nem biztos, hogy olyan idegennek tartja az ötletet, hogy kutyáját vegán életmódra szoktassa át.

Vajon kedvencünk is szeretne vegán életmódot folytatni?

Húsevők vagy mindenevők?

Gyakran fakultatív húsevőnek kategorizálják őket, ami azt jelenteni, hogy az állati eredetű étel mellett növényi eredetű táplálékot is fogyasztanak, de kisebb mennyiségben. Ragadozóknak tekintik őket, mert fogazatuk megfelelő a préda elkapásához és megtartásához, a hús tépéséhez illetve a csontok elrágásához, továbbá rövid a vékonybelük A növényevőké jóval hosszabb, mert a táplálékuk magas cellulóz tartalma miatt több időbe telik, míg megemésztik azt.

Más források mindenevőnek kategorizálják őket, mondván, hogy a fogazatuk növényi részek elrágására is alkalmas, illetve a vékonybelük “százalékos aránya” megegyezik más mindenevőkével. A kutyák bélrendszerének 23%-át teszi ki a vékonybél, míg az obligát ragadozóként kategorizált macskáknál ez csupán 15%. Emellett még azzal érvel a mindenevők tábora, hogy a kutyák az elfogyasztott szénhidrátok magas százalékát képesek megemészteni, illetve elő tudnak állítani A vitamint a növényekben található bétakarotinból. Ezeket az érveket tekintve több bizonyíték van az utóbbira, de igazából nem az a célunk, hogy eldöntsük a vitát. Mindkét lehetőség magába foglalja, hogy húst is esznek. Sőt, egyes források szerint nagyon vékony, már-már elmosódott a határ a két kategória bevitt táplálékra vonatkozó jelentése között.

A kutyáknak állati és növényi eredetű ételekre is szükségük van.

Miért akarná valaki áttéríteni kedvencét vegán diétára?

Ennek két fő oka lehet. Az egyik a személyes meggyőződése a gazdinak. Sok információ kering arról, hogy hogyan tartják a húsukért tenyésztett állatokat. Van, amelyik igaz, van, amelyik csak riogatás, de az biztos, hogy nem mindenhol rózsás a helyzet, és többen messze járnak a fenntartható, etikus állattartástól. Emiatt érthető, hogy a gazdinak vannak fenntartásai a kutyatápot illetően. Bár a jelenlegi cikk témája elsősorban nem a fenntarthatóság, érdemes megfontolni a következő gondolatot:

Nem igaz, hogy minden állati termék fenntarthatatlan, és minden növényi fenntartható. A termelés módja, a termelt mennyiség, a termék jellege mind árnyalják, sőt, akár feje tetejére állíthatják az általában vélt képet.

Pribéli Levente “Az állati termékek fogyasztását csökkentenünk kell, de létezik fenntartható állattartás” című cikkéből

A másik gyakori oka annak, hogy egy kutya vegán diétára “kényszerül”, az az ételallergia. Vannak ebek, akik allergiásak bizonyos állati fehérjékre, így a legbiztosabb megoldás, ha kiveszik ezeket a táplálékukból, és alternatív megoldást keresnek. Az ilyen problémával élő kedvencek gazdái általában állatorvos vagy specialista segítségét veszik igénybe, hogy így is megadják a kellő tápanyagokat.

A tudomány jelenlegi állása

Egy friss tanulmány azt vizsgálta, hogy milyen változásokat okozhat a vegán diétára való átállás kutyák illetve macskák esetében. Ebben áttekintették az erre vonatkozó tanulmányokat, amik megfelelnek a kritériumoknak és az eredményeik alapján konklúziót vontak le (tulajdonképpen metaanalízist készítettek).

Ezek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy az új diétának a legtöbb esetben nem volt kiemelkedően negatív hatása, ellenben számos pozitívat felsoroltak: a kutyáknál kevésbé jelentek meg szívproblémák, bőrbetegségek, illetve veseproblémák. Emellett a macskáknál ritkábban jelent meg fog probléma, máj-rendellenesség, gyomor-és bélrendszeri betegség és szemprobléma. Ezek alapján könnyedén azt lehetne mondani, hogy akkor veszélytelen az állatok számára a vegán diéta, és még jót is tesz nekik a váltás, de ez egy bonyolultabb és összetettebb kérdés, amit nem lehet csak igennel vagy nemmel megválaszolni.

A vegán étrend kutyákra gyakorolt hatásáról viszonylag kevés tanulmány van.

Óvatosságra intenek

Az egyik probléma, ami felmerült, hogy kevés tanulmány volt, ami ténylegesen mérte volna az állatok egészségügyi állapotát. Sok esetben a gazdák által kitöltött kérdőíveket értékelték ki, de ez elég szubjektív, ha jobban belegondolunk. Maguk az írók is kiemelték, hogy óvatosan kell kezelni ezeket az információkat. Hiszen ha valaki, elhivatott egy diéta mellett, és úgy gondolja, hogy működnie kell, nem valószínű, hogy az apró, esetleg negatív változásokat észreveszi. Illetve még azt is érdemes hozzátenni, hogy általában csak néhány hónap telt el a váltás óta, vagyis nem hosszú időintervallumot felölelő (longitudinális) vizsgálatokról van szó.

Tehát bizonyos, hogy a kutyák tudnak vegán diétán élni, már csak az a kérdés, hogy biztos, hogy kell-e nekik. Őszintén, nem igazán tudtak még hosszú távú következtetéseket levonni arra vonatkozóan, hogy jó-e az állatok számára a vegán étrend, ezért kérdéses, hogy szükséges-e a váltás. Sok ponton félremehet az új diéta kiegyensúlyozottsága, és egy rossz összetételű étrend rengeteg negatívumot tartogathat magában. Általában a boltokban kapható vegán állateledelek gyártói törekednek arra, hogy mindenből megfelelő mennyiséget biztosítsanak. Viszont ha valaki otthon szeretné elkészíteni kedvence ételét, akkor alapos utánajárásra van szüksége. A fő aspektusok, amikre figyelni kell, ha a gazdi mégis úgy dönt, hogy a húsmentes táplálkozást választja kedvencének:

  • Protein bevitel, az életkornak és a kutya aktivitásának megfelelő mennyiségben
  • Aminosavak pótlása és kiegyensúlyozottsága
  • Vitamin illetve ásványi anyagok pótlása (számos vitamin és ásványi anyag megtalálható a húsban, ragadozók számára elérhető formában).
étkezés kutya vegán etetése tanulmány vegán vegetáriánus étkeztetés vegetáriánus kutyatáp

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink