10 népszerű étel, ami mérgező a kutya számára: bele is halhat, ha sokat eszik belőlük
2022. június 13 - Képek: Getty Images Hungary
2022. június 13 - Képek: Getty Images Hungary
Összegyűjtöttük a legnépszerűbb ételeket, melyek annak ellenére, hogy neked nem okoznak problémát, a kutyádnak bizony sok esetben halálosan mérgezőek is lehetnek.
Az alábbi 10 ételt semmi esetre se add a kutyádnak, ugyanis rendkívül mérgezőek lehetnek számára, legrosszabb esetben halált is okozhatnak.
A xilit mint édesítőszer megtalálható cukorkákban, gumicukrokban, fogkrémekben, de gyakran pékárukban, sőt diétás ételekben is. Fogyasztása kutyáknál a vércukorszint csökkenését, illetve májelégtelenséget is okozhat. A korai tünetek közé tartozik a hányás, a letargia és a koordinációs problémák. A legsúlyosabb esetben pedig a kutyának rohamai lehetnek, melyek végül halálhoz is vezethetnek.
Annak ellenére, hogy kis mennyiségben fogyasztva nem jelentkezik jelentősebb probléma, mégis fontos tudni, hogy a nagyobb mennyiségben történő fogyasztása, kiváltképpen a vöröshagymának elpusztíthatja a vörösvérsejteket, ezzel vérszegénységet okozva. Olvasd el a készételek összevetőit, mert a hagymafélék por formájában ott is jelen lehetnek, ahol nem számítanál rá. Amennyiben az állat sokat evett belőlük, olyan tünetek jelentkezhetnek, mint a gyengeség, a hányás és a légzési problémák. Ha a témáról szeretnél bővebben olvasni, azt itt teheted meg.
A szőlő és a mazsola fogyasztása szintén egészségtelen lehet az eb számára, ugyanis komoly veseelégtelenséget okozhat. Fontos tudni, hogy már kis mennyiség is megbetegítheti a kutyát, a hányás és a depresszió jelentkezése is erre utaló jel lehet.
Bármilyen étel, mely tejet tartalmaz, kifejezetten ártalmas lehet a kutyusod számára. Az ilyen termékek hasmenést és egyéb emésztési problémákat okozhatnak, főleg a kölyökkutyáknak. Ezenkívül ételallergiát is kiválthatnak, ami sok esetben kellemetlen viszketést okozhat.
A csokoládé köztudottan mérgező a kutyák számára, ugyanis a benne található teobromin nem bomlik le az eb szervezetében. A legveszélyesebb termékek az étcsokoládé és a cukrozatlan sütőcsokoládé. Fogyasztásuk hányást és hasmenést, súlyosabb esetekben szívproblémákat, remegést, görcsrohamokat, végső esetben pedig halált okozhatnak.
A húsból levágott zsír főtten, illetve nyersen egyaránt hasnyálmirigy-gyulladást okozhat kutyákban. És bár természetesnek tűnik csontot adni nekik, fontos tudni, hogy a hőkezeltektől könnyen megfulladhatnak. Szilánkosra törve elzárhatják a nyelőcsőt vagy sebeket okozhatnak a kutya emésztőrendszerében.
Ezekben a gyümölcsökben elsősorban a mag okozza a problémát. Elzáródást okozhatnak a kutya vékonybelében, ráadásul cianidot is tartalmaznak, amely mérgező az emberekre és az állatokra nézve is.
Előfordulhat, hogy egyes tulajdonosok nyers étrenden tartják kutyájukat, amely többek között tojást is tartalmaz. Ez többek között azért nem ajánlott, mert fennáll a baktériumok, például a szalmonella vagy az E. coli okozta ételmérgezés lehetősége.
A nyers tojáshoz hasonlóan a nyers húsban és halban is lehetnek olyan baktériumok, amelyek az ételmérgezésért felelősek. Éppen ezért nagyon fontos odafigyelni a megfelelő tárolására. Egyes halakban, például a lazacban vagy a pisztrángban előfordulhat olyan parazita, amely „halbetegséget” vagy „lazacmérgezést” okozhat. Amennyiben részletesebben érdekel az ételek helyes tárolása, akkor érdemes elolvasnod ezt a cikket.
Szintén nem jó ötlet sós ételeket, például chipset vagy perecet megosztani kutyusoddal. Ha túl sok sót eszik, súlyosan megszomjazhat, esetenként még ki is száradhat, hiszen a só önmagában jelentős vízmennyiséget von el a szervezettől. A túl sok só fogyasztásának tünetei közé tartozik a hányás, hasmenés, depresszió, remegés, magas testhőmérséklet és görcsrohamok jelentkezése, mely súlyos esetben akár már halált is okozhat.
A fentiekben említett ételeket mindenképpen érdemes elkerülni, ha szeretnéd megőrizni kedvenced egészségét. Abban az esetben pedig, ha valamelyiket mégis elfogyasztotta, és tüneteket észlelsz, akkor feltétlen fordulj állatorvoshoz mihamarabb ugyanis az állat élete múlhat azon, hogy milyen hamar történik az orvosi beavatkozás.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek