hirdetés

Az esős séták 5+1 kevéssé ismert veszélye: ezekre is készülj fel

Szénási Szimonetta

2024. március 11 - Képek: Getty Images Hungary

Esőben is muszáj kimenni kedvenceddel, ám van néhány óvintézkedés, amit meg kell tenned a biztonságáért.

hirdetés

A tavaszi időjárás idén méltán rászolgál a szeszélyes jelzőre: egyik nap még verőfényes napsütés és csaknem 20 fok kényezteti az embert, másnap pedig már alig pár fokra és szakadó esőre ébredünk. Gazdiként azonban egy dolog biztos: kutyádat ki kell vinned. Az esős séták azonban rejtenek olyan veszélyeket, amelyekre sokan nem is gondolnak. Most ezeket vesszük sorra, hogy mindenre fel tudj készülni.

A kutyának mindenféle időben szüksége van a sétára

1.) Rossz látási viszonyok

A borús, ködös idő, valamint a szakadó eső jelentősen csökkenti a látótávolságot, amire nagyon oda kell figyelned! Egyrészt viseljetek mindketten valamilyen láthatósági holmit, valamint a szokottnál is jobban figyelj a forgalomra! Nemcsak az autósok, de a biciklisek is komoly sérülést okozhatnak kedvencednek, ezért ne engedd messzire még pórázon se, és az úttesten való átkeléseknél is tartsd szorosan magad mellett.

2.) Mennydörgés

Egy hirtelen támadt, dörgéssel-villámlással érkező vihar megijesztheti a kutyát, főképp a félénkebb vagy reaktív ebeket. Ha séta közben kap el titeket a zuhi, igyekezzetek mihamarabb hazaérni, és ha úgy látod, kedvenced fél, ügyelj rá, nehogy kirántsa a kezedből a pórázt. Kisebb jószágokat célszerű ilyenkor kézbe venni, és úgy igyekezni az otthon biztonságába.

A villámlás a benti kedvenceket is megijesztheti

3.) Fertőző pocsolyák

Az állott vízben számos kórokozó elszaporodhat, így sose engedd, hogy kutyád a pocsolyákból igyon, és játszani se engedd bennük! Az egyik veszélyes, egyben leggyakrabban előforduló baktérium a leptospirózis, amely a rágcsálók vizeletével terjed, és mind lenyelve, mind bőrsérülésekkel érintkezve bejuthat az állat és az ember szervezetébe, ahol a májat és a vesét támadja meg. Az állapot kezeletlenül halálos is lehet, figyelmeztet a PetMD állategészségügyi oldal. Szerencsére a kombinált oltás ez ellen is véd, így mindenképp adasd be kedvencednek!

A pocsolyák másik gyakori lakója a giardia nevű parazita, amely lenyelve hányingert, hányást, hasmenést, hasi fájdalmat, súlyvesztést okoz. A fertőzés ellen védőoltással lehet védekezni, a kezelése pedig különféle gyógyszerekkel lehetséges, ám fiatal, illetve legyengült szervezetű kutyák esetében nagyon súlyos állapotot idézhet elő. Emiatt a legjobb, mint minden esetben, a megelőzés!

A paraziták mellett toxinokat is összegyűjthet a víz, például növényvédő szereket, fagyállót, olajat, benzint. Ezek mind súlyos, könnyen életveszélyes mérgezést okoznak, még a gyors orvosi közbeavatkozás mellett is. A bőrre kerülve is problémásak lehetnek, így séta után mindig mosd le, majd szárítsd meg kedvenced mancsait.

Elég pár korty, és megvan a baj!

4.) Gombák

Az esőzés kedvez a gombák szaporodásának, amelyek közül egyesek mérgezőek. Emiatt sose engedd, hogy kutyád megszimatolja, pláne megkóstolja őket. Ha pedig mégis evett volna bármelyikből, arra mindig tekints potenciális mérgezésként, és azonnal vedd fel a kapcsolatot az állatorvossal! Fontos, hogy vegyél mintát az adott gombából, hogy azt be lehessen vizsgálni.

A gombamérgezés tünetei a következők: letargia vagy épp hiperaktivitás, hányás, hasmenés, nyáladzás, reszketés, görcsrohamok, koordinációs zavar, végül halál.

Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.

5.) Békák és csigák

A kíváncsi eb könnyen eshet abba a hibába, hogy túl közelről szeretne megismerkedni egy nyálkás meztelen csigával, csigával vagy békával. Ám a testüket borító anyag, főleg lenyelve, émelygést, hányást, nyáladzást, rosszullétet okozhat.

Ráadásul az irritáció mellett egyes csigák tüdőféreggel is megfertőzhetik az állatot! A lárvák általában a fertőzött állatok ürülékén keresztül jutnak a csigába, majd annak szervezetében élnek tovább, így ha megeszi a kutya a puhatestűt, ő is fertőzötté válik. Emellett a nyálkáján keresztül is fertőzhetnek, így a nyálkanyom vagy csupán az állat nyalogatása is veszélyezteti kedvencedet!

A tüdőféreg-fertőzés tünetei a köhögés, a nehezített vagy szapora légzés, a letargia, a hányás és a hasmenés, a fogyás és az étvágycsökkenés, valamint a belső vérzések, illetve az eszméletvesztés. A fertőzést lehet kezelni, de még jobb hír, hogy a megelőzéshez is kaphatók készítmények. Egyeztess róla az állatorvossal!

Ne engedd, hogy kedvenced csigával játsszon!

+1.) Tüdőgyulladás

Végül egy járulékos problémáról kell beszélnünk, mégpedig a tüdőgyulladásról. Ennek veszélye akkor fenyegeti az állatot, ha tartósan hideg, nedves időnek van kitéve. Bár egy-egy esős séta még nem jelent akkora kockázatot, akkor is nagyon fontos, hogy hazaérve szárogasd meg kedvencedet. Emellett vízlepergetős kabáttal is védheted a kintlét idején. Főleg a fiatal, az idős, valamint a krónikus betegséggel küzdő, illetve csökkent immunrendszerű ebek esetében fontos, hogy fokozottan ügyelj az egészségük védelmére.

A pocsolyák mellett a nyilvános itatótálak is roppant veszélyesek. Ahogy melegszik az idő, egyre több helyen jelennek meg a kihelyezett edények, ám ebből a cikkünkből megtudhatod, miért nem szabad engedned, hogy kutyád azokból fogyasszon.

csiga eső giardia gomba leptospirosis elleni oltás leptospirózis kutya mérgezés tavasz tavaszi időjárás tüdőféreg

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink