hirdetés

Tiltólistás karácsonyi ételek: ezekből semmiképpen ne adj kedvencednek

Molnár Enikő

2023. december 24 - Képek: Getty Images Hungary

A karácsony közeledtével készülnek a finomabbnál finomabb ételek és sütemények, ám sajnos ezekből legtöbbször nem kaphat kedvencünk. Összeszedtük, hogy mire kell kiemelten figyelni.

hirdetés

A karácsony nem telhet el finomságok nélkül, mindenki készül rá valahogyan, még akkor is, ha nem ő készíti el az ételeket. Egész évben fontos, hogy ne kapjon kedvencünk olyan dolgokból, amik árthatnak neki, ám vannak bizonyos időszakok, amikor ennek jelentősége kiemeltebbé válik. Az egyik ilyen a grillezős időszak, a másik pedig az ünnepek. Az ünnepek alatt talán még jobban oda kell figyelni, hiszen ilyenkor  nagyobb a felhajtás, így nehezebb figyelni az ilyen apróságokra. Emellett sokkal több olyan étel készül, aminek az alapanyagai közt megbújhat valami, ami már kis mennyiségben is káros lehet kedvencünk egészségére nézve. Megpróbáltuk összeszedni, hogy milyen veszélyes karácsonyi ételek kerülhetnek az ünnepi asztalra, de lehetnek hiányosságok, hiszen minden ház szokása különböző. Ezért hoztunk egy listát arról is, hogy miből ehet kedvencünk, ha mindenképpen szeretnénk neki adni valami lepattanót.

Bár általában nem ajánljuk a lepattanók adogatását, tudjuk, hogy nehéz ellenállni a kiskutyaszemeknek. Arra viszont mindenképpen szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy ne vigyük túlzásba az adagolást, főleg a zsíros részekből, mert rossz vége lehet. Erről ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.

Veszélyes karácsonyi ételek

A tiltólistán lévő ételek sokak számára már lerágott csontnak tűnhetnek, de nem lehet elégszer felhívni rá a figyelmet arra, hogy milyen ételek azok, amelyeket soha ne osszunk meg kedvencünkkel.

Tudjuk, hogy nehéz ellenállni a könyörgő szemeknek.

Csokoládé

Karácsony környékén a legtöbb háztartásban minden mennyiségben előkerül a csokoládé, kezdve a mikuláscsomagokkal még december elején. Vannak, akik azzal díszítenek, vagy csak egy kosárba berakják őket későbbi falatozásra. Bárhogy is legyen, tartsuk tőle távol kedvencünket, mert már kis mennyiségben is mérgező lehet számára.

Más jellegű édességek

Semmilyen cukros vagy édesítőszeres (például xilites) terméket ne adjunk kedvencünknek, még akkor sem, ha házi készítésű. Az a legjobb, ha el van zárva előle, vagy olyan magasra kerül, hogy még véletlenül se jöjjön meg hozzá a kedve. A nagy mennyiségű cukor többek közt hányást és hasmenést okozhat kedvencünknek, a xylitol (nyírfacukor vagy xilit) pedig már nagyon kis mennyiségben is erősen mérgező. Az édesség kategóriába tartoznak például a következők:

  • mézeskalács: a cukor mellett problémát jelenthet a szerecsendió is
  • különböző linzerek
  • gyümölcskenyér: tele van kandírozott gyümölccsel és sokszor mazsolával is, ami a szőlő aszalt változata, szőlőt pedig nem szabad adni az ebeknek
  • bejgli
  • habcsók
  • szaloncukor
Tartózkodjunk attól, hogy mindenből adjunk egy kóstolót kedvencünknek, ezt pedig kommunikáljuk a család többi része felé is.

Hagymafélék és csont

Ezeket is elsősorban emlékeztetésként említenénk meg. A hagymafélékben található allil-propil-diszulfid a kutyák szervezetébe kerülve a vörös vérsejtek lebomlásához vezethet, így vérszegénységet (anémiát) okozhat. Bár elméletileg a főzés során elpárolog ez a vegyület, érdemes elővigyázatosnak lenni. A csontot övező kérdésekről pedig részletesebben ebben a cikkünkben beszélünk.

Makadámdió (makadámia, makadám vagy makadámia dió, ki, hogy ismeri)

Karácsonykor előtérbe kerülnek a magvak és diófélék. A makadámdió egyike ezeknek, alapvetően édes receptek összetevője, de van, aki csak magában eszi a pörkölt változatát. Mint korábban írtuk,  édességeket nem szabad adni kedvencünknek, ám általában egy-két szem sótlan olajos maggal (már amelyikből szabad) semmi probléma nincs. Ez sajnos nem így van a makadámdió esetében, ugyanis a kutyáknál fáradtságot (letargiát), hőemelkedést vagy lázat, remegést és izomgyengeséget okozhat. A kísérletek azt mutatják, hogy a tünetek 2,4 gramm/kilogramm (kutya testtömege) fölött jelentkeznek, ennek ellenére érdemes elkerülni.

Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb esetben nem rögtön jelentkeznek a tünetek, hanem 6-12 órán belül, és ha nem evett belőle sokat az eb, csak mondjuk egy falatot, akkor 48 órán belül megoldódik a probléma, akár állatorvosi segítség nélkül is. De ez nem azt jelenti, hogy nem kell elvinni kedvencünket egy vizsgálatra, hiszen nem tudhatjuk, hogy mennyire tolerálja a szervezete az adott anyagot. Viszont nem kell pánikba esni, fontosabb, hogy nyugalmat sugározzunk kutyánk felé, és így induljuk el az állatorvoshoz.

Mit ehetnek az ebek?

A legjobb, ha külön készítünk nekik ünnepi finomságot, így biztos, hogy nem kerül bele semmi, aminek nem kéne. De, ha mindenképpen lepattanókkal szeretnénk kínálni kedvencünkkel, akkor ezek az ételek általában biztonságosak:

  • Főtt hús és hal: lehetőleg mindkettő bőr nélkül, elsősorban azért, hogy ne legyen túl fűszeres a falat.
  • Különböző zöldségek: például répa, édesburgonya, (főtt) krumpli, zöldborsó, kelbimbó… a legtöbb zöldség nem okoz gondot az ebek számára. Ez alól kivétel a fent említett hagyma, némely gombaféle, a paradicsom, illetve az erős paprika.

Figyeljünk arra, hogy ne legyenek „mancstávolságra” a veszélyes karácsonyi ételek, hogy ne kelljen az ünnepek alatt azon aggódni, hogy kedvencünk vajon éppen mit evett meg. Még akkor is, ha úgy gondoljuk, hogy soha nem venne le semmit az asztalról, érdemes elpakolni, nehogy mégis kedvet kapjon az illatozó finomságokhoz. Bár elsősorban a kutyákról írtunk, akinek cicája is van, rá is ugyanígy figyeljen.

Minimális felkészüléssel könnyedén készíthetünk biztonságos karácsonyi menüt kedvencünk számára.  Ide kattintva találsz ehhez tippeket és receptet, ha külön finomsággal kedveskednél kutyusodnak.

biztonságos karácsony karácsony karácsonyi veszélyek mit ehet a kutya veszélyes karácsonyi ételek

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink