Ha félelemből harap a kutya: 10 mód, hogyan fékezd meg az agresszív viselkedést
2022. november 6 - Képek: Getty Images Hungary
2022. november 6 - Képek: Getty Images Hungary
Számos oka lehet a kutyaharapásnak, köztük az egyik a félelem. Az alábbi tanácsok megfogadásával elkerülheted, hogy riadt kedvenced agresszíven viselkedjen.
Gyakran a félelem a kiváltó ok, amiért harap a kutya. Sok olyan helyzet adódhat, amikor négylábúd valamitől megrettenve úgy érzi, meg kell védenie magát. Ezzel az írással abban szeretnénk segíteni, hogy kivédd az ilyen szituációkat.
Hatalmas tévedés azt hinni, hogy a harapásra vetemedett kutya feltétlenül agresszív. Sőt, gyakran a félős, szorongó ebek azok, akik így próbálják elhárítani a valós vagy vélt fenyegetést. Ráadásul ahogy az embereknél, úgy az ebeknél is örökölhető a szorongásra való hajlam. Emellett a környezet, a korábbi tapasztalatok, a rossz szocializáció és a fajta is közrejátszanak abban, mennyire reagál intenzíven egy állat.
Ha egy kutyát nem megfelelően nevelnek kiskorában, az számos problémát szülhet, köztük az agresszióra való hajlamot. Azok a jószágok, akiknél elmaradt a szocializáció, azaz nem találkoztak más állatokkal, illetve különféle élethelyzetekkel, azok felnőve sokkal félénkebbek lehetnek, hiszen az ismeretlen mindig fenyegetőbb, mint a megszokott.
Általánosságban az mondható, hogy a kutyák szocializációs ablaka 8-14 hetes korukban bezárul. Ezt követően már sokkal több munkába fog kerülni, hogy az állat megszokjon bizonyos ingereket, mint az erősebb zajok, az autóval való utazás, de akár a gyerekek is. Azonban ilyenkor sincs veszve semmi: türelemmel, sok biztatással és pozitív megerősítéssel célt érhetsz!
Amikor egy kutya számára riasztó helyzetbe kerül, könnyen aktiválódik az ösztönös parancs, miszerint „harcolj vagy menekülj!”. Tehát az eb két út közül választhat: vagy menti az irháját, és kereket old, vagy beleáll a helyzetbe, és megpróbál fizikailag felülkerekedni a fenyegető dolgon. Adott esetben egy másik négylábún, vagy egy emberen. Ilyenkor történik az, hogy harap a kutya.
Ha pedig az agresszív fellépéssel sikert ér el, azt megjegyzi, és nagy valószínűséggel a következő alkalommal is így fog reagálni. Éppen ezért nagyon fontos, hogy időben közbelépj, és leneveld kedvencedet a durvaságról.
Sokat segít a nehéz helyzetek megelőzésében, ha ismered kutyád jelzéseit. Testbeszédéből hamar leszűrheted, ha valami stresszeli vagy nyugtalanítja, és még időben cselekedhetsz, mielőtt harapásig fajulna a dolog. A morgás már egy markáns figyelmeztetés, de a merev izmok, a feszült testtartás, az égnek meredő farok és fülek, vagy a kivillantott fogak mind beszédesek. Ugyanígy a látható szemfehérje, a gyakori szájnyalogatás vagy a sűrű ásítás is jelezhetik társad nyugtalanságát.
Bizonyos esetekben indokolt lehet a gyógyszer szedése. Erről azonban minden esetben az állatorvosnak kell döntenie!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek